Town Staff

Appointed Officials
Kenneth Klein - Town Attorney
Jacob Billig - Assistant Town Attorney
David Schwalb - Health Officer
William Cogswell - Town Historian
Joanne Gerow - Dog Control Officer

Department Heads
Cheryl Gerow – Director of Finance
Earl Bertsch – Senior Accountant
Renee Ozomek, IAO – Assessor
Stacey Yaun – Water/Sewer Foreman
Kevin Delaney – Parks Supervisor
James Guara – Assistant Recreation Director
Al Fusco – Code Enforcement Officer

Planning Board
Lynn Dowe - Chairperson
John Van Etten
Judy Siegel
Anthony Dworetsky
Lydia Rolle
Branden Reeves
Scott Muhlig – Alternate
Tammy Wilson – Board Secretary

Zoning Board
Robert Werlau – Chairperson
Kyle Farrand
Tracy Merklin
Donald Nichols
George Pellam
Gene Burns
Kytt MacManus – Alternate
Robert Eaton – Alternate
Tammy Wilson – Board Secretary

Grievance Review Board
Allen Werlau – Chairperson
Christine Noecker
Diane Silver

Parks & Recreation Board
Linda DeWitt – Chairperson
Joanne McPhillips
John Ballard
Maureen Barber
Melanie Mangan-Bendy

Staff by Department

Supervisor's Office
Keri-Ann Poley - Confidential Secretary

Town Clerk's Office
Sara Sprague - Deputy Town Clerk
Vacant - Deputy Town Clerk P/T

Finance Office
Cheryl Gerow - Finance Director

Town Court
Denise Curry – Court Clerk/Manager
Lillian Rubio – Deputy Court Clerk
Dawn Bilancione – Court Clerk

Building Department
Tammy Wilson - Account Clerk

Assessor's Office
Renee Ozomek, IAO – Assessor
Sunsoree Young – Assessor Clerk
Joseph Maxwell – Data Collector

Highway Department
Dana Austin – Senior Account Clerk
Michael Fritz – Head Auto Mechanic
James Austin – H.M.E.O.
Matt Dewitt – Working Supervisor
Larry Austin – P/T Laborer
Eric Wolcott – Asst. Auto Mechanic
Robert Wilson – H.M.E.O.
Woodrow Wilson – H.M.E.O.
Ed Davis – H.M.E.O.
Steven Schroeder – H.M.E.O.
Kevin Austin – Working Supervisor
Bruce Cox – H.M.E.O.
James DeAveiro – H.M.E.O.
Nicholas Karkos – H.M.E.O.
Jonathan Benton – H.M.E.O.
Anthony Dworetsky – H.M.E.O.
Justin Busing – H.M.E.O.
Brett Fiske – Laborer
Andrew Bivins – Laborer
Will DePaolo – Laborer

Water & Sewer Department
Stacey Yaun – Water/Sewer Foreman
Joan Redington – Senior Account Clerk
Wayne Banks – Laborer II
Damon Knack – Laborer II
Johnathan McGibbon – Laborer II
Ewan Decker – Laborer II
John Chudick – Laborer

Parks & Recreation Department
Kathy Dworetsky – Typist
Kevin Delaney – Parks & Recreation Director
James Guara – Assistant Recreation Supervisor

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
ANNOUNCEMENTS
Archive
NEWSROOM

SHORTCUTS

  • Online Tax Assessment Search
  • Town
    Brochure
  • Parks & Rec Program Flyer